ترمیم دندان در اردبیل برای رفع شکستگی و پوسیدگی و انواع روش های

ترمیم دندان در اردبیل برای رفع شکستگی و پوسیدگی و انواع روش های

 دندان ها به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت ممکن است دچار پوسیدگی شوند. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، ردیف نبودن دندان ها و تغذیه نامناسب نیز در ایجاد پوسیدگی موثر است.هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان در اردبیل بیشتر و احتمال عود پوسیدگی آن کمتر می شود.

ترمیم دندان

زمانی که دندان پوسیده می شود ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر گشته، نرم و سست می شود و محلی جهت تجمع میکروب می گردد. در صورت درمان نشدن، دندان دچار تخریب شده و از دست می رود.

کدام روش ترمیم دندان  در اردبیل مفیدتر است؟

پر کردن دندان با مواد سفید یا سیاه فرقی نمی کند و هر دو نیاز به مراقبت های بهداشتی دارند. به‌طورکلی هیچ‌یک از ترمیم‌های همرنگ دندان (کامپوزیت) یا فلزی غیر همرنگ (آمالگام) درصورتی‌که درست جایگذاری شوند، ازنظر عمر تفاوتی باهم نباید داشته باشند.

پر کردن دندان با آمالگام برای ترمیم دندان در اردبیل سطح دندان انجام می‌شود و بیشتر در دندانهای عقبی که در معرض دید قرار ندارند و زیبایی آنها مهم نیست اما مقاومت ترمیم اهمیت زیادی دارد، استفاده می‌شود.

مواد پر کننده کامپوزیت از رزین هم رنگ دندان ساخته می‌شوند و در دندانهای جلویی که در معرض دید قرار دارند استفاده می‌شوند.

آیا آمالگام مضر است؟

درست است که در ترکیب آمالگام جیوه وجود دارد ولی این جیوه در ترکیب با سایر مواد است و مسمومیت یا مشکلی ایجاد نمی‌کند. هیچ یافته‌ای در مورد مضر بودن ترمیم‌های آمالگام وجود ندارد و هنوز هم آمالگام یک استاندارد جهانی ماده پر کردنی در بسیاری از کشورها ازجمله امریکاست.

دندان را پر کنیم یا روکش؟

برخی بیماران تصور می‌کنند که پر کردن و روکش کردن دو مقولهٔ جدا از هم هستند. درحالی‌که همهٔ دندان‌هایی که روکش می‌شوند درنهایت باید به نحوی پر شوند و روکش‌ها نیاز به هستهٔ پرشده یا دارای ریختگی (کور) دارند.همهٔ دندان‌هایی که درمان ریشه (عصب‌کشی) می‌شوند نیاز به روکش ندارند؛ اما در بیشتر موارد این نیاز وجود دارد.

مواد ترمیم دندان در اردبیل

به طور کلی چهار ماده دندانپزشکی برای ترمیم دندان در اردبیل استفاده می‌شود:

پورسلین یا سرامیک، آمالگام، رزین کامپوزیت و طلا. رزین کامپوزیت شامل ترکیبات پلاستیکی یا سرامیکی است و ممکن است همراه با مواد دیگر مانند یونومر شیشه (گلس یونومر) مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین فلزات گران‌بها مانند طلا و غیر گران‌بها که دوام بسیار بالایی دارند ممکن است برای ترمیم دندان در اردبیل مورد استفاده قرار بگیرند

 تفاوت لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست و هر یک چه ویژگی‌هایی دارند؟

با توجه به اینکه رویه‌های کاری به اقدامات، ابزار و مواد بیشتری نیاز دارد، هزینه بالاتری هم دارند. اما از طرفی می‌توانند ظاهر زیبا و باثبات‌تر برای دندان‌های شما ایجاد کنند.

شایع‌ترین روش‌های ترمیم دندانها غیر مستقیم عبارتند از:

شایع‌ترین روش‌های ترمیم دندانها غیر مستقیم عبارتند از:

لمینت دندانی:

پوسته‌های نازک شبیه دندان که روی مینای دندان متصل می‌شود. از عوارض آن می‌توان به غیر قابل برگشت و گران بودن اشاره کرد.

تاج‌های دندانی:

یا روکش‌های دندانی برای پوشاندن سطح دندان به کار می‌روند و استحکام و زیبایی به دندان می‌بخشند. مهمترین عوارض این روش شامل ضرورت تغییر شکل دندان طبیعی، ایجاد حساسیت دندانی و غیرقابل برگشت بودن آن می‌باشند.

دندان ها به دلایل مختلف از جمله عدم رعایت بهداشت ممکن است دچار پوسیدگی شوند. البته عوامل دیگری مانند ژنتیک، ردیف نبودن دندان ها و تغذیه نامناسب نیز در ایجاد پوسیدگی موثر است.

زمانی که دندان پوسیده می شود ترکیب شیمیایی آن دچار تغییر گشته، نرم و سست می شود و محلی جهت تجمع میکروب می گردد. در صورت درمان نشدن، دندان دچار تخریب شده و از دست می رود.  هرچه میزان از بین رفتن بافت دندان کمتر باشد، درصد موفقیت ترمیم دندان در اردبیل بیشتر و احتمال عود پوسیدگی آن کمتر می شود.

انواع مواد ترمیمی :

مواد فلزی : آمالگام ، طلا ، اینله های فلزی و …

مواد همرنگ : کامپوزیت ، گلاس آینومر و …

مواد پرکردن موقت : پانسمان ( هیدروکسید کلسیم در ترکیب با مواد دیگر جهت پانسمان موقت دندان ) ، زونالین و

مراقبت های پس از ترمیم

تا 2 ساعت پس از درمان، از خوردن مواد خوراکی جویدنی خودداری نمائید ( نوشیدن مایعات ایرادی ندارد ) و تا 4 روز از خوردن مواد خوراکی سفت و ترد مانند آجیل ، چیپس ، ته دیگ و …و همچنین مواد چسبنده مانند آدامس ، پنیر پیتزا ، گز ، خرما و … خودداری فرمایید .

در صورت ترمیم دندان در ادبیل با مواد همرنگ به مدت 4 روز از خوردن و نوشیدن غذا و نوشیدنی رنگی ( مانند نوشابه ، قهوه ، چای و … ) جهت جلوگیری از رنگ پذیری دندان خودداری فرمایید .

احساس بلندی دندان ناشی از بی حسی است در صورتی که بعد از برطرف شدن بی حسی احساس بلندی داشتید به دندانپزشک خود مراجعه نموده و در جهت رفع آن اقدام نمائید .

احساس درد پس از ترمیم دندان در اردبیل مخصوصا هنگام خوردن مواد غذایی طبیعی است و به مرور برطرف خواهد شد و گاهی تا یک ماه طول میکشد در صورت درد شدید و مداوم جهت درمان ریشه به دندانپزشک خود مراجعه نمائید .

پس از اتمام درمان و پایان جلسه درمان قبل از برطرف شدن بی حسی دندان داروی ضد درد مصرف نمائید .

. تفاوت روکش و ترمیم دندان در ادبیل در چیست؟

. تفاوت روکش و ترمیم دندان در ادبیل در چیست؟

ترمیم دندان در اردبیل و روکش، روش‌های بازسازی دندان هستند ولی تصمیم‌گیری برای انتخاب روش بازسازی، به عواملی مانند ساختمان دندان باقیمانده، عادت‌های بیمار و شرایط دندان بستگی دارد.

در ترمیم، ماده بازسازی‌کننده در بین دیواره‌های باقیمانده دندان قرار می‌گیرد و جای خالی قسمت ازدست رفته را پر می‌كند. شکل و اندازه منطقه خالی‌شده (در اثر پوسیدگی یا شکستگی) در میزان موفقیت ترمیم بسیار موثر است.

در درمان با روکش، پس از ترمیم منطقه خالی شده، روکش مانند کلاهکی دور تا دور دندان را می‌گیرد و آن را حمایت می‌کند. مواد سازنده روکش‌ها، به‌خصوص انواعی که زیر ساخت فلزی دارند بسیار مستحکم هستند اما تصمیم‌گیری در مورد نوع درمان به عوامل مختلفی بستگی دارد.

یکی از پر کاربرد ترین روش های ترمیم دندان در اردبیل کودکان پر کردن دندان ها است . پر کردن دندان هم برای دندان شیری  و هم برای دندان های دائمی کودکان قابل انجام است .

ترمیم دندان شیری چیست ؟

به روشی که در آن بیماری های دندان کودکان درمان می شود و یا از آن پیشگیری می شود ترمیم دندان شیری گفته می شود . روش های درمانی که در ترمیم دندان کودکان به کار می روند عبارت است از : عصب کشی دندان کودکان ، پر کردن دندان ، کشیدن دندان ، استفاده از فضا نگهدارنده ها.

بسیاری از والدین تصور می کنند که دندان های شیری در صورت پوسیدگی نیاز به ترمیم دندان در اردبیل ندارند و بدون هیچ نگرانی می توان آن ها را کشید اما لازم است بدانید تا زمان آماده شدن دندان های دائمی برای رشد ، دندان های شیری باید وجود داشته باشند  .

اگر دندان آسیاب شیری دوم به خاطر پوسیدگی از بین برود، دندان آسیاب دائمی که در سن شش سالگی رشد می کند در عمل نمی تواند موقعیت مناسب خود را در دهان کودک پیدا کند و مسیر رشد دندان های دیگر را مسدود می کند .

 

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی