پروتز دندان در اردبیل یا همان دندان مصنوعی و انواع پروتز دندان در اردبیل

پروتز دندان در اردبیل یا همان دندان مصنوعی و انواع پروتز دندان در اردبیل

پروتز دندان در اردبیل یا همان دندان مصنوعی و انواع پروتز دندان در اردبیل

پروتز دندان در اردبیل به معنی یک جسم مصنوعی است که جایگزین قسمت های از دست رفته بدن می باشد تا اون قسمت از دست رفته از بدن رو بتونه جبران کنه و تا حدی زیبایی رو هم بتونه برگردونه .

وقتی یکی از اعضای بدن از دست میره برای جایگزین اون دوتا روش وجود داره:
1- اینکه یک بافت زنده را جایگزین اون بافت از دست رفته بکنیم . به این کار پیوند اعضا میگویند مثل پیوند کلیه ، پیوند کبد

2-یا اینکه عضو مصنوعی را جایگرین اون عضو از دست رفته بکنیم مثل پای مصنوعی ، دست مصنوعی و … در این شرایط به اون عضو مصنوعی پروتز گفته میشود .

 

پروتز دندان یا همان دندان مصنوعی و انواع آن

 

در مورد فک و صورت و دهان هم به این صورت است که وقتی قسمتی از بافت را از دست می دهید . پروتزی که جایگزین میشه همون روکشی است که با آن آشنا هستید یا اگر قسمت از دست رفته وسیع تر باشدمثلا یک دندان از دست داده باشید بریج ساخته میشه .اگر بیمار کل دندان های بالا و پایین را از دست بدهد پروتز دندان در اردبیل شایعه است و کار متداولی است .

پروتز های دندانی دونوع هستند:

1-پروتز های متحرک

2-پروتز های ثابت

 

پروتز های متحرک:

پروتزهای متحرک قابل برداشتن و گذاشتن هستند و بیمار می تواند بعد از هر وعده عذایی پروتز دندان در رادبیل رو از دهانش خارج کرده و تمییز کند و دوباره داخل دهانش قرار دهد در موقع استفاده از پروتز های متحرک در طول 24 ساعت باید حد اقل 8 ساعت پروتز دندان در اردبیل را از دهان خارج نمود تا بافت های دهان استراحت کند .

پروتز ثابت دندان

 

 

پروتزهای ثابت توسط دندان پزشک داخل دهان روی دندان ها یا روی بافت های لثه مستقر می شوند و قابل برداشتن و گذاشتن نیستن . دهان ما یک محیط فعالی است . دندان های ما در اطرافشون عضلات خیلی فعالی وجود دارد.

مثلا همین زبان حین صحبت کردن نیروی خیلی زیادی به دندان ها وارد می کند و خیلی جا به جا شده و حرکت میکند .یا عضلات صورت ما که در اطراف دندان ها قرار گرفته اند موفع صحبت کردن و غذا خوردن به دندان نیرو وارد می کنند

مزایایی پروتز ثابت:

وقتی ما میخواهیم با دندونهایمان غذا بجوییم حین غذا جویدن ما داریم نیرو وارد میکنیم اگر یک پروتز متحرک داخل دهان قرار بگیره بر اثر این نیرو ها میتونه حرکت کنه و مشکلاتی برای ما به وجود بیاره .
در صورتی که پروتز دندان در اردبیل ثابت چونکه ثابت هستند و در واقع ثبات خوبی دارند در اثر این نیرو ها و حرکت عضلات و غذا جویدن نیروی بیشتری را میتونن تحمل کنن و ما احساس راحتی بیشتری داریم .

آیا پروتز دندان ثابت بهتر است یا پروتز دندان متحرک؟

پس همیشه پروتز دندان در اردبیل ثابت اولویت دارن نسبت به پروتز دندان  متحرک . اما در هر صورت از هرکدوم از این پروتز دندان در  که ما بخواهیم میتوانیم استفاده کنیم . تکیه گاه این پروتز ها  با هم دیگر فرق دارند . اکر بخواهیم ازاین جهت هم بررسی کنیم .

 پروتز دندان دراردبیل از نظر تکیه گاه دو دسته هستند:

پروتز هایی که متکی میشن روی بافت های ما و دندان های ما
و پروتزهایی که متکی میشن بر روی پایه های ایمپلنت ،

تکیه گاه پروتز دندان در اردبیل :

پروتز دندان در اردبیل  چه ثابت باشن و چه متحرک تکیه گاهشون میتونه بافت های دهان و دندان باشه یا اینکه میتونه ایمپلنت باشه .حالا فرض کنید دندان مصنوعی یا پروتز متحرکی که داریم تکیه اش بر روی بافت های دهان ماست یعنی روی لثه ما تکیه دارد .دندان مصنوعی یک جسم سخته و استخوان فک هم یک جسم سخته و روی استخوان یک لایه نازک و بافت لثه کشیده شده که این بافت خیلی نازک و ظریف و صیقلی و حساس است .

توضیح پروتز دندان در اردبیل

فرض کنید این پروتز دندان در اردبیل روی لثه قرار دارد و ما میخواهیم با اون غذا بجویم . مسلما زمانی که فشار روی این پروتز( dental prosthesis ) دوارد میشه لثه از دوطرف تحت فشار قرار میگیره یکی از طرف پروتز یا همون دندان مصنوعی و یکی از طرف استخوان ما چقدر میتونیم به این لثه نازک و ظریف نیرو وارد کنیم .
مسلما در اثر نیروهایی که وارد میشه لثه زخمی شده و دچار التهاب میباشد . و از طرفی ما فشار زیادی نمیتونیم وارد کنیم و دردش رو هم نمیتونیم تحمل کنیم بنابر این به خوبی نمی تونیم غذاهای سفت بجویم .جویدن غذا خیلی تحت تاثیر این مسئله قرار میگیره و خیلی محدود میشه ضمن اینکه به خاطر همون عدم ثباتی که خدمتتون عرض کردم موقع صحبت کردن خندیدن غذا جویدن این پروتز مرتبا داخل دهان ما حرکت می کند و اعتماد به نفس مارو هم ضعیف میکند .

آیا با چاقی یا لاغر شدن صورت تطابق دندان مصنوعی  روی فک تغییر میکند؟

تمام بافت های بدن ما مدام در حال تغییر و تحول هستند . همون طور که بافت های بدن ما تغییر و تحول پیدا میکنن . استخوان فک و ما هم در حال تغییر پیدا کردن است . ما ممکنه که چاق و لاغر بشیم یا اگر هیچ کدام از این اتفاقا نبود باز هم استخوان فک ما در حال تغییر کردن و تحلیل رفتن است . با کوچکترین تغییراتی تطابق اون پروتز دندان در اردبیل یا دندان مصنوعی به هم میخوره و مشکلات ما خیلی خیلی بیشتر میشه .

معایب دندان مصنوعی یا پروتز دندان در اردبیل

پس کسایی که از دندان مصنوعی یا همان پروتز دندان در اردبیل استفاده میکنن خیلی بهره کمی از این دندان ها میبرند و احساس ارامش و راحتی ندارند.اما اگر این دندان های مصنوعی را بر روی چند پایه ایمپلنت متکی کنیم یعنی در واقع چند پایه ایمپلنت در داخل استخوان فک قرار بگیرد و دندان مصنوعی به جای اینکه بیاد روی لثه قرار بگیره و تکیه کنه بیاد روی ایمپلنت ها تکیه کنه مسلما اون ایمپلنت ها باعث مشود که دندان های مصنوعی یا اون پروتز کاملا ثبات داشته باشد .

در اثر صحبت کردن و غذا خوردن و بقیه ی حرکاتی که در دهان و دندان اتفاق میافتد حرکت نکند بنابراین آزار بافتی نخواهیم داشت و در واقع تکلممون و غذا خوردنمون با آرامش بهتری انجام میشود .

اعتماد به نفس بالاتری خواهیم داشت و در ضمن چون در واقع نیروهایی که ماداریم نیروهایی که ما داریم روی دندان های مصنوعی متکی بر روی ایمپلنت وارد میکنیم . از طریق اون ایمپلنت ها به استخوان فک ما داره منتقل میشه پس غذاهای سفت تری نسبت به دندان مصنوعی معمولی میتونیم میل کنیم . به همین خاطر دندان های مصنوعی متکی بر ایمپلنت قابلیت و کارایی به مراتب بیشتر از دندون های منصنوعی داره که بر روی بافت های دهان بر روی لثه متکی میشه

شما می توانید با مراجعه به ” کلینیک دندان پزشکی شبانه روزی لبخند سفید ” و مشورت با متخصصین مجرب این کلینیک دندان پزشکی در مورد پروتز دندان در اردبیل ثابت و  همچنین  اطلاع از قیمت ها و بیمه های طرف قرارداد با  خدمات ما مطلع شوید. جهت مشاوره با شماره 04533733320 تماس بگیرید.

همچنین شما عزیزان میتوانید از طریق سیستم نوبت دهی آنلاین  سایت ، از رزرو وقت آنلاین بهره مند شوید.

خدمات دندان پزشکی در این کلینیک توسط پزشکان متخصص دندان پزشکی در اردبیل  صورت می گیرد.

 

 

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی