کشیدن دندان و مراقبت های بعد از آن در منزل

کشیدن دندان و مراقبت های بعد از آن در منزل

کشیدن دندان و مراقبت های بعد از آن در منزل

پس از کشیدن دندان یک گاز استریل در محل دندان فرو می کنند. تا زمانی که متخصص دندانپزشکی توصیه کرده با دندان ها روی گاز فشار وارد کنید. برای خونریزی های احتمالی بعدی چند گاز دیگر نیز به شما داده می شود.

در صورتی که پس از خروج از بیمارستان، محل دندان خونریزی کند، مقداری گاز را لوله کرده و به شکل توپ کوچکی درآورید و در محل دندان قرار دهید و سپس حدود 30 دقیقه با دندان روی آن فشار وارد کنید.

پس از کشیدن دندان چطور از دهان خود مراقبت کنیم؟

  •  در چند روز اول پس از کشیدن دندان، سعی کنید غذاهایی مصرف کنید که راحت جویده می شوند مانند پاستا، پوره سیب زمینی، فرنی یا سوپ. برای جلوگیری از ایجاد جراحت در دهان سعی کنید با طرف دیگر دهانتان غذا بخورید.
  • حدود 24 ساعت پس از کشیدن دندان، دهانتان رابا آب نمک کم کم شستشو دهید و پس از صرف غذا حدود یک هفته این کار را تکرار کنید. از یک بسته یخ بر روی صورت خود برای جلوگیری از تورم و یا تغییر رنگ پوست استفاده کنید.
  • از گرمای مرطوب برای فک دردناک خود استفاده بکنید.
  • دهان خود را به آرامی باز و بسته کنید تا فک تان تمرین کند.
  • مقدار زیادی مایعات بنوشید.
  • مسواک زدن دندان هایتان از روز دوم شروع کنید.
  • داروهایی که پزشک شما برای تسکین درد یا تورم تجویز می کند را حتما بخورید.
  • اگر تب دارید یا اگر درد یا ورم شما بهبود نیافت،با پزشک خود تماس بگیرید.

آیا پس از کشیدن دندان میتوان سیگار کشید ؟

به هیچ عنوان ، تا 24 ساعت پس از کشیدن دندان سیگار کشیدن ممنوع است .

ورم صورت بعد از آبسه دندان

اکثر اوقات ورم صورت نتیجه‌ی آبسه‌ی دندانی است. آبسه یعنی عفونت پایه‌ی دندان. آبسه می‌تواند عفونتی باشد که زیر یک منطقه‌ی خاص تجمع پیدا کرده و اگر بدون درمان رها شود، تورم ادامه پیدا می‌کند و حتی ممکن است بخش‌های دیگر دهانتان هم تحت تاثیر قرار بگیرند.

ورم صورت بعد از کشیدن دندان عقل

تورم پس از کشیدن دندان عقل امری طبیعی است. جراحی دندان عقل به علت آسیب به بافت لثه و بافت استخوان فک همراه با خونریزی و ورم صورت خواهد بود.

کمپرس آب سرد و یخ را 24 ساعت اول جراحی روی گونه قرار دهید یا یخ را داخل حوله بپیچید و 15 دقیقه روی گونه بگذارید .نکته قابل اهمیت این است کمپرس آب سرد باشد و بعد اجازه دهید پوست 5 دقیقه استراحت کند.

بعد از 24 ساعت کمپرس آب گرم را برای کاهش التهاب روی گونه قرار دهید اما مراقب باشید خیلی کمپرس داغ نباشد. همچنین حوله ای به آب گرم آغشته و بدون فشار روی موضوع 20 دقیقه بگذارید البته ابتدا گرمای حوله را با دست تست کنید ؛این کار را به طور منظم روزی 2 بار انجام دهید.

زمان ایمپلنت چه زمانی باشد؟

سوالی است که بسیاری از افراد که دندان های خود را از دست داده اند، دارند. در جواب این افراد بایستی گفت که با پیشرفت های صورت گرفته در زمینه کاشت دندان، همه ی افراد قادر به کاشت ایمپلنت دندان هستند.

ولی هر چه زمان بین کشیدن دندان و کاشت ایمپلنت کوتاه تر باشد، می توان کاشت موفق تر و دندان مناسب تری را برای افراد فراهم کرد.

بهترین زمان ایمپلنت بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان با بر طرف شدن عفونت های احتمالی بایستی فرد اقدام به کاشت دندان نماید. زیرا با گذر زمان استخوان فک دچار تحلیل می شود. این به این معنا نیست کسانی که دچار تحلیل استخوان شده اند، قادر به کاشت ایمپلنت دندان نیستند.

بلکه در این افراد با درمان های تکمیلی نظیر پیوند استخوان، شرایط برای کاشت دندان موفق فراهم می شود.

کشیدن دندان عقل و ارتودنسی

گاها برای شروع درمان ارتودنسی متخصص ارتودنسی فضای کافی برای مرتب کردن و چیدمان دندان ها ندارد. در این مواقع کشیدن دندان عقل بهترین گزینه برای باز کردن فضای مورد نیاز برای شروع و ادامه درمان ارتودنسی می باشد.

این دسته از بیماران به طور معمول دارای فک کوچکی هستند و دندان های آنها دچار عارضه نامرتبی و شلوغی دندان ها شده است. متخصص ارتودنسی با کشیدن دندان های عقل در طرفین فضای کافی را در قوس دندانی ایجاد می کند. سپس با کمک دستگاه های ارتودنسی دندان ها را حرکت می دهد.

بدین ترتیب با کشیدن دندان عقل و ارتودنسی دندان ها مرتب می شوند.

کشیدن دندان با لیزر

تاکنون تجربه تلخ کشیدن دندان و عواقب احتمالی پس از آن  را از زبان تمامی افراد در گذشته شنیده ایم اما خوشبختانه امروزه با پیشرفت تکنولوژی و دانش و علم کافی در زمینه دندانپزشکی شاهد تکنولوژي های نوین در عصر دندانپزشکی و ارائه روش های جدید درمانی بوده ایم. یکی از این روش های بسیار پرکاربرد لیزر درمانی ست.

کشیدن دندان با لیزر در دو مرحله نتیجه مطلوبی را برای بیمار به دنبال دارد. دندانپزشک در مرحله اول از لیزر جهت جداسازی و تفکیک باقت های اطراف دندان و شل کردن و لق شدن دندان در استخوان استفاده کرده که پس از آن جداسازی و خارج کردن دندان از حفره دندانی به واسطه یک ابزار دستی میسر می شود. در مرحله دوم پس از کشیدن دندان با استفاده از لیزر محل خونریزی های اضافی سوزانده شده و هر گونه باکتری های باقی مانده را در دهان خنثی می کند. در مجموع این دو روش نتایج بهتری را در درمان برای بیمار به همراه خواهد داشت.

توجه کنید دندان هایی که نامرتب هستند و به دلیل عدم فضای کافی بر روی یکدیگر می افتند بیش از دندان های دیگر در معرض خطر پوسیدگی می باشند.

گوش تان درد می کند؛ پای دندان عقل وسط است

یکی دیگر از مشکلاتی که ممکن است با دندان های عقل کاملا روییده شده مواجه شویم این است که این دندان تماس های نابجایی با دندان های مقابل خود دارد؛ یعنی دندان فک بالا با فک پایین تماس درست و صحیح ندارد.

این کار می تواند به مرور زمان به مفصل فک آسیب وارد کند که در این مواقع فرد در ناحیه مفصل و حتی در ناحیه گوش احساس درد می کند.

خیلی اوقات مشاهده شده افراد به دلیل گوش درد به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه می کنند، در صورتی که متخصصان بعد از معاینه، بیمار را به دندانپزشک ارجاع می دهند؛ چرا که علت اصلی این دسته از گوش دردها ناشی از دندان عقل است.

البته لازم به ذکر است که این درد گوش حتی در دندان های نهفته عقل هم رخ می دهد، به دلیل مشکلات نام برده شده به خصوص در مورد پوسیدگی های شدید، توصیه دندانپزشک کشیدن این دندان یعنی دندان عقل است، البته به شرط آنکه دندان های کرسی اول و دوم سالم و شرایط مناسبی داشته باشند. همچنین درمان دندان عقل پوسیده درمان مطلوبی به دلیل شرایط گفته شده، نخواهد بود، برای همین بهتر است کشیده شود.

 

 

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی