بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن در دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن در دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان و اهمیت آن در دندان کودکان

از جمله عوامل مؤثر در بهداشت دهان و دندان که حتی گاهاً به استفاده آن بیش از استفاده از مسواک توصیه می‌شود نخ دندان است که ۹۰ درصد مردم از آن استفاده نمی‌کنند و بین آن ۱۰ درصد هم، چه تعدادی به روش‌های درست استفاده از آن آگاهند؟

– یک تکه نخ دندان به اندازه تقریبی ۳۰ الی ۴۰ سانتی‌متر می‌بریم. بطوری‌که بعد از گره زدن دو سر نخ دندان حلقه‌ای تشکیل می‌شود که این حلقه نخ به درستی در بین انگشتان دو دست قرار می‌گیرد تا تسلط کافی به نخ دندان داشته باشیم.
– حلقه نخ دندان را در بین انگشتان بطوری می‌گیریم که انگشتان شست و سبابه آزاد باشد.
– از انگشتان شست جهت استفاده در دندان‌های فک بالا و از انگشتان سبابه جهت پاک کردن دندان‌های پائین استفاده می‌شود.

 

دندان‌ها را هفته‌ای یک‌بار با جوش شیرین مسواک بزنید

مسواک زدن هفتگی با جوش‌شیرین لکه‌ها را پاک و دندان‌ها را سفید می‌کند. از جوش شیرین در مقداری معادل خمیردندان استفاده کنید. همچنین می‌توانید از نمک به عنوان خمیردندان جایگزین استفاده کنید. در هر حال حتماً نمک را بیرون بریزید تا دریافت سدیم را افزایش نداده باشید. به علاوه توصیه می‌کنیم در صورت حساس بودن لثه‌ها یک روز در میان با نمک مسواک بزنید.

استفاده از تمیزکننده‌ی زبان

تمیزکننده یا ساینده زبان در پشت بعضی مسواک‌های جدید وجود دارد. از آنجایی‌که مسواک زدن باکتری‌های روی زبان را از بین نمی‌برد، حتماً زبان را نیز پس از مسواک زدن تمیز کنید تا هم باکتری‌ها را از دهان به بیرون فرستاده باشید و هم دهانی خوشبو داشته باشید.

شکر دشمن دهان و دندان شماست؛ پس به فکر جایگزین باشید

شکر یکی از خطرناک‌ترین مواد برای سلامتی دندان‌ها هستند که به وفور در بسیاری از مواد غذایی فرآوری شده و بسته‌بندی شده مانند کیک‌ها، شکلات‌ها، بیسکویت‌ها و حتی مواد غذایی معمولی یافت شده و به شدت به خرابی و پوسیدگی دندان‌هایتان می‌انجامد و به دنبال آن بهداشت دهان را نیز تحت تأثیر قرار داده و با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین حواستان به میزان مصرفی شکرتان باشد؛ مخصوصاً بچه‌ها که دندان‌های حساس‌تری نیز دارند، بیشتر در معرض خطرند و باید به وضعیت بهداشت دندان آن‌ها دقت و توجه بیشتر کنید.

برای مثال بهتر است برای کودکان یک سری از مواد غذایی مانند شیر و سبزیجات خام مانند هویج در نظر بگیرید و همچنین اگر کودک شما به مصرف بیسکویت علاقه‌مند است به جایش انواع کراکرها را جایگزین کنید.

در نظر داشته باشید که مواد غذایی مخصوص کودکان که در بازار موجود است نیز عاری از شکر نیستند، پس به برچسب پشت آن‌ها دقت کنید و ببینید میزان شکر موجود در آن‌ها چقدر است.

چطور خمیردندان خوب انتخاب کنید؟

بهترین روشی که می‌تواند باعث انتخاب خمیردندان خوب شود، این است که از دندان‌پزشکتان سراغش را بگیرید اما ازآنجایی‌که متأسفانه بعضی از دندان‌پزشکان تبلیغ برندهای خاصی را می‌کنند، لازم است خودتان هم اطلاعات لازم را داشته باشید و محکم‌کاری کنید تا بتوانید با خیال راحت دست به انتخاب بزنید. هنگام انتخاب خمیردندان به ویژگی‌های زیر دقت کنید:

 فلوراید داشته باشد:

بزرگ‌ترین هدف خمیردندان جلوگیری از پوسیدگی‌های دندانی است. به همین دلیل هم لازم است خمیردندانی را انتخاب کنید که به‌طور واضح روی آن نوشته شده باشد «حاوی فلوراید».

خمیردندان بهتر است یا دهان‌شویه؟

با توجه به نکاتی که درباره سلامت بهداشت دهان و دندان تا اینجا گفتیم احتمالاً دیگر خودتان جواب را می‌دانید! خمیردندان و دهان‌شویه مکمل هم هستند و به‌هیچ‌وجه نباید استفاده از یکی را جایگزین دیگری کرد. سر دندانتان سلامت!

مراقبت از دندان های مصنوعی

دندان های مصنوعی نیز مانند دندان های طبیعی، نیازمند مسواك زدن و مراقبت هستند. اگر دندان مصنوعی تمیز نشود، ممكن است باعث ایجاد عفونت های مختلف، مانند «برفك دهان» شود.
برای شستن آن دسته از دندان های مصنوعی كه می توان آنها را ازدهان خارج كرد به نكات زیر توجه كنید:
▪ دندان های مصنوعی را حداقل یك بار در روز از دهان خارج كرده و با مسواك نرم بشویید.
▪ به خاطر داشته باشید كه خمیر دندان برای شستن دندان های مصنوعی مناسب نیست. برای شستن دندان های مصنوعی
از مایع ظرفشویی استفاده كنید. پس از آن دندان مصنوعی را به خوبی با آب بشویید.
▪ بعد از خارج كردن دندان مصنوعی از دهان، لثه ها و زبان خود را با یك مسواك نرم بشویید. سپس لثه ها را با انگشت ماساژ دهید.
▪ شب ها دندان های مصنوعی را از دهان خارج كرده و در یك ظرف آب یا آب نمك تمیز قرار دهید. اگر دندان های مصنوعی در هوا خشك شوند یا در آب خیلی داغ قرار داده شوند، خراب خواهند شد.

رعایت بهداشت دهان و دندان در کودکان

برای اینکه به فرزندانتان کمک کنید از دندان‌هایشان محافظت کنند و تا حد زیادی خطر پوسیدگی دندان آنها را کاهش دهند به آنها آموزش دهید که از این گام های ساده پیروی کنند:

مسواک زدن دو بار در روز با خمیر دندان حاوی فلوراید که از بین برنده‌ی پلاک دندان که یک لایه‌ی نازک چسبناک روی دندان است و دلیل اصلی پوسیدگی دندان می‌باشد.

روزانه برای از بین بردن پلاک بین دندان‌ها و زیر خط لثه قبل از اینکه به رسوب سخت تبدیل شود نخ دندان بکشید. زمانی که رسوب شکل بگیرد تنها با پاکسازی حرفه‌ای می‌توان آن را خارج کرد.

رژیم متعادلی را پیش بگیرید که غذاهای شیرین و نشاسته‌ای در آن محدود شده باشند، زیرا این غذاها عامل تولید اسید پلاک و نهایتا پوسیدگی دندان می‌باشند. وقتی که این غذاها را می‌خورید سعی کنید همراه با وعده‌های اصلی غذایی تان باشد نه به عنوان میان وعده، زیرا بزاق اضافی که در طول وعده غذایی تولید می‌شود به شستشوی غذا از دهان کمک می‌کند.

از محصولات دندانی حاوی فلوراید استفاده کنید مانند خمیر دندان و یا دهانشویه‌های حاوی فلوراید.

اطمینان حاصل کنید که آب آشامیدنی فرزندانتان حاوی فلوراید است، اگر آب مصرفی شما، آب شهری، آب چاه یا بطری حاوی فلوراید نیست، دندانپزشک یا متخصص اطفال می‌تواند مکمل روزانه‌ی فلوراید را برایتان تجویز کند.

فرزندانتان را به صورت منظم نزد دندانپزشک ببرید تا معاینات لازم مرتبا انجام گیرند.

چه زمانی فرزندم باید نخ دندان کشیدن را شروع کند؟

به این دلیل که نخ دندان، پلاک و تکه‌های غذای بین دندان که با مسواک زدن از بین نمی روند را خارج می کند، شما باید در ابتدای 4 سالگی برای کودکتان نخ دندان بکشید. زمانی که به سن 8 سالگی می‌رسند بیشتر کودکان می‌توانند خودشان نخ دندان بکشند.

 

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی