ایمپلنت یا کاشت دندان چیست و آشنایی با ایمپلنت دندان

کاشت دندان یا ایمپلنت دندان چیست و آشنایی با ایمپلنت دندان

 ایمپلنت دندان چیست و آشنایی با ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی به عنوان یک درمان جایگزین برای پروتز های بریج بوده که دندانها تراشیده می شوند، و هدف اصلی از معرفی این درمان ( کاشت دندان ) این است که در آینده هیچ دندانی به خاطر پایه بریج قرار گرفتن تراشیده نشود و از بین نرود.

به طور کلی هر بیماری که شرایط کشیدن دندان را داشته باشد میتواند کاندید مناسبی برای کاشت دندان باشد.

کاشت دندان جایگزین ریشه های دندان می شود. ایمپلنت ها یک پایه قوی برای دندان دائمی (ثابت) یا قابل جابجایی ایجاد می کنند که با دندان های طبیعی شما سازگاری دارند.

اما امروزه، کاشت ایمپلنت باعث انقلابی در جایگزینی دندان ها شده است. قبل از اینکه ایمپلنت دندان به وجود بیاید، افراد دارای پروتز دندان قادر به جویدن انواع بسیاری از مواد غذایی نبودند. امروزه این مشکل با استفاده گسترده از کاشت دندان مرتفع شده است.

کوتاهترین تعریف کاشت دندان می تواند این باشد که “ایمپلنت یک دندان مصنوعی دائمی برای جایگزینی دندان و یا دندان های از دست رفته است که درست همانند دندان های طبیعی عمل می کند”

کاشت دندان موجب تثبیت و نگهداری باقیمانده استخوان و جلوگیری از تحلیل بیشتر آنها می شود و ارتفاع و عرض استخوانی را حفظ می کنند و کیفیت استخوان نیز با وجود ایمپلنت حفظ شده و تغییر نمی یابد.

این ها ویژگی هایی است که دست دندان مصنوعی (دنچر) نمی تواند انجام دهد. برعکس دست دندان مصنوعی (دنچر) در افراد بی دندان، باعث تسریع تحلیل استخوان می شود و بیمار با دنچر راحت نیست، از نظر روانی موجب ناراحتی ذهنی بیمار می شود و تغذیه بیمار نیز نامناسب می شود و هضم غذا نیز به درستی صورت نمی گیرد.

اگر فردی دندان خود را از دست بدهد ایمپلنت دندان ( Dental Implant ) یا فیکسچر در اندازه همان ریشه به جای آن قرار داده می شود. فیکسچرها قطعاتی در اندازه دندان طبیعی می باشند.

ایمپلنت دندان توسط ابزار بسیار دقیقی کنترل و ساخته می شود. ماده ای که در ساخت ایمپلنت دندان استفاده می شود، تیتانیوم است که در واقع فلزی با کیفیت خوب محسوب می شود. جنس قطعات ایمپلنت دندان یا همان فیکسچرها تیتانیوم می باشد.

که به دلیل اینکه کاملا از لحاظ بیولوژیکی با بدن تطابق دارند، در تماس با بدن و استخوان فک هیچگونه واکنش آلرژیک بوجود نمی آید. که این مورد یکی از بزرگترین دستاورد ها در علم دندانپزشکی می باشد.

 

ایملپنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

کاشت دندان برای همه  افراد مناسب نیستند. اما برخی شرایط خاص باعث می‌شود تا ایمپلنت بهترین گزینه باشد.

داشتن بیش از یک دندان ازدست رفته.

داشتن استخوان فکی که به رشد کامل رسیده است.

داشتن مقدار زیادی استخوان برای ایمن‌سازی ایمپلنت.

داشتن بافت های دهانی سالم.

عدم تمایل یا ناتوانی در استفاده از دندان‌های مصنوعی.

فرق بریج دندان با ایمپلنت چیست ؟

افرادی که دندان خود را از دست می دهند با گزینه های درمانی مختلفی از جمله: کاشت دندان، بریج دندان و دندان مصنوعی روبرو می باشند. بریج یعنی پل. در بریج دندان، اصل سالم بودن دندان های کناری دندان از دست رفته است.

سپس دندان های کناری تراشیده می شوند و یک روکش سه تایی برای دندان ها طراحی می شود. بدین ترتیب دندان هایی که تراشیده شده اند از بریج پشتیبانی کرده و پایه دندان از دست رفته محسوب خواهند شد.

بریج دندان روشی سریع و بدون نیاز به جراحی می باشد و طی دو الی سه جلسه درمانی به اتمام خواهد رسید. از آنجایی که بریج دندان هیچگونه رابطه مکانیکی با لثه و استخوان ندارد در نتیجه این امری بدیهی است که استخوان ناحیه کم کم تحلیل رفته و سبب بروز مشکل شود.

این امر موجب کاهش عمر بریج دندان، افزایش مشکلات بهداشتی، ضعیف شدن دندان های مجاور و افزایش خطر پوسیدگی خواهد شد.

در حالی که در ایمپلنت دندان تحلیل استخوان صورت نمی گیرد. پایه ایمپلنت جایگزین ریشه دندان بوده و همانند ریشه دندان همه فشار هایی که با جویدن حاصل می شود به استخوان وارد خواهد شد.

در حقیقت مانند یک دندان طبیعی برای فرد کاربرد دارد، از عمر و پایداری بیشتری برخوردار است و از ظاهر دندان و عملیات جویدن غذا خیلی بهتر پشتیبانی می کند.

ایمپلنت دندان از چند قسمت تشکیل شده است؟

در مورد کاشت دندان لازم است که دو قسمت اصلی آن توضیح داده شود قسمتی که از داخل استخوان فک قرار می‌گیرد که اصطلاحاً Fixture نامیده می‌شود و قسمتی تاجی که بالای لثه قرار می‌گیرد Abutment خوانده می‌شود روی Abutment پروتز یا روکش ایمپلنت قرار می‌گیرد.

جنس روکش ایمپلنت چیست ؟

روکش های دندان در دو دسته تقسیم بندی خواهند شد:
روکش pfm
روکش زیرکونیا

به این دلیل که قسمت زیرین روکش pfm فلز است بعد از یک مدت کوتاه از گذشت کاشت ممکن است لثه ها سیاه شوند. در این میان روکش های زیرکونیا تفاوت دارند و قسمت زیرین آن ها از سرامیک است. در نتیجه آن ها مشابه و همرنگ با دندان های طبیعی می باشند و لثه ها هیچگونه آسیبی نخواهند دید.

هزینه روکش زیرکونیا در مقایسه با روکش pfm بالاتر است. سطح کیفیتی این دو روکش مانند یکدیگر است و با توجه به تشخیص پزشک و شرایطی که یک بیمار دارد از یکی از این دو روکش استفاده خواهد شد.

خوشبختانه در کلینیک دندانپزشکی مدرن روکش pfm و روکش زیرکونیا با کیفیتی عالی و با استفاده از بهترین مواد توسط متخصصین ساخته خواهد شد

انواع کاشت دندان

اولین سوالی که بیمار نیازمند به کاشت دندان به ذهنش خطور می کند  این است که کدامیک از انواع ایمپلنت بهتر است .گاه به دلیل وجود  انواع ایمپلنت های دندانی موجود در بازار ( انواع ایمپلنت کره ای، آمریکایی ، ایمپلنتیوم ،  سوئیسی ، ایمپلنت sic و … ) درمان خود را به تعویق می اندازد.

غافل از اینکه غالب ایمپلنت ها مناسب هستند و فقط باید توسط پزشک متخصص این کار  انجام پذیرد. مهارت دندانپزشک در درمان ایمپلنت امری بس مهم و ضروری است

عمر مفید بهترین نوع ایمپلنت در اردبیل یا کاشت دندان چقدر است؟

ماندگاری کاشت دندان تا پایان عمر و در تمام طول زندگی می باشد. برخی از دندانپزشکان در این باره می گویند که بیمارانی داشته اند که تا 20 سال قبل این عمل را انجام داده اند و کماکان از آن دندان ایمپلنت شده استفاده کرده و مشکلی هم ندارند.

.

.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی