ایمپلنت دندان چیست؟ بهترین متخصص ایمپلنت در اردبیل

ایمپلنت دندان یا کاشت دندان چیست؟

برخی از مردم به دلیل افزایش سن و یا دیگر مشکلاتی که ممکن است برای هرکسی پیش آید، یک یا تعدادی از دندان‌هایشان را از دست داده‌اند. اما امروزه، کاشت ایمپلنت باعث انقلابی در جایگزینی دندان ها شده است. قبل از اینکه کاشت دندان به وجود بیاید، افراد دارای پروتز دندان قادر به جویدن انواع بسیاری از مواد غذایی نبودند. امروزه این مشکل با استفاده گسترده از ایمپلنت  مرتفع شده است. کوتاهترین تعریف ایمپلنت دندان می تواند این باشد که “ایمپلنت یک دندان مصنوعی دائمی برای جایگزینی دندان و یا دندان های از دست رفته است که درست همانند دندان های طبیعی عمل می کند”

ایمپلنت  چه مزایایی دارد؟

از مزایای ایمپلنت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظاهر بهتر:کاشت دندان  نسبت به دندان مصنوعی راحت‌تر و طبیعی‌تر به نظر می‌رسد. از آنجایی که ایمپلنت‌ها به استخوان فک وصل می‌شود، دائمی هستند و در نهایت هیچ کس متوجه ایمپلنت دندان شما نخواهد شد.
  • حرف‌زدن بهتر: دندان مصنوعی ممکن است در دهان شما جابه جا شود، گشاد شود و حتی گفتار شما را با مشکل مواجه کند. در عوض کاشت دندان جایگزین دندان واقعی شما می شود و در طول روز نیاز به هیچ گونه تنظیمی ندارد.
  • راحتی بیش‌تر: زمانی که به دندان‌های ایمپلنت شده عادت کنید، جزئی از خودتان به نظر خواهند رسید.
  • غذا خوردن راحت‌تر: دیگر نگران خوردن غذاهای مورد علاقه خود نباشید. از آنجایی که دندان‌های ایمپلنت شده به فک شما متصل می شود، مثل دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند.
  • سایر دندان‌ها تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند: برای حمایت از سایر دندان‌ها، باید در کنار آنها یک بریج دندان یا همان پل حفاظتی (bridge) دندان کار گذاشت. با این حال دندان‌های ایمپلنت شده تاثیری روی دندان‌های طبیعی نمی‌‌گذارد و سلامت کلی دهان و دندان شما را بهبود می‌بخشد. به علاوه مسواک کردن دندان‌های ایمپلنت شده خیلی راحت‌تر است.
  • دوام زیادی خواهند داشت: اگر از آن‌ها به خوبی مراقبت کنیم، دوام زیادی خواهند داشت.

ایمپلنت دندان برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت‌های دندانی برای همه مناسب نیستند. اما برخی شرایط خاص باعث می‌شود تا ایمپلنت بهترین گزینه باشد.

داشتن بیش از یک دندان ازدست رفته.

داشتن استخوان فکی که به رشد کامل رسیده است.

داشتن مقدار زیادی استخوان برای ایمن‌سازی ایمپلنت.

داشتن بافت های دهانی سالم.

عدم تمایل یا ناتوانی در استفاده از دندان‌های مصنوعی.

سن مناسب برای ایمپلنت دندان :

باید تا سن 18 سالگی صبر کرد تا اسکلت صورت شکل کامل خود را پیدا کند  در غیر این صورت ممکن است در آینده به خاطر رشد فک و صورت ایمپلنت دندانی کوتاه تر به نظر برسد. در بعضی موارد مثلا اگر چند ایمپلنت دندانی در یک ناحیه کاشته شده باشد و پروتزی به شکل بریج روی ایمپلنت ها نصب شده باشد مقاومت بریج مانع از رشد اسکلتال در آن ناحیه میشود و بنابر این بیمار دچار دفرمتی صورت میشود ولی پس از سن 18 سالگی هیچ محدودیتی  وجود ندارد و تا هر سنی  میتوان ایمپلنت  انجام داد.

در سنین پایین تر برای تک دندان میشود ایمپلنت  انجام داد ولی باید پروتز ایمپلنت دندان بعد از 18 سالگی تعویض شود تا اندازه آن با دندان های مجاور تناسب داشته باشد.

در صورتی که ایمپلنتها با طرحها و قطرها و زوایای مختلف از هم کاشته شوند ، بهتر است که با روکش آنی به یکدیگر متصل شوند و به صورت گروهی روکش شوند تا اینکه تک تک و به طور مجزا روکش شوند به این دلیل که میتوانند در تحمل فشارهای جویدن به کمک هم بیایند.

علل از دست دادن و افتادن ایمپلنت کاشت دندان چیست؟

جراحی نامناسب

تروما ( آسیب و ضربه ) به کاشت دندان بلافاصله بعد از جراحی

پروتز نامناسب و عدم پخش صحیح نیرو

از همه مهمتر، عدم رعایت بهداشت دهان توسط بیمار

بارگذاری فوری ایمپلنت:

 ایمپلنت در اردبیل می تواند به چند صورت توسط متخصص ایمپلنت در اردبیل انجام شود در بیماران با شرایط مختلف دهانی متفاوت، به چند صورت انجام می گیرد.

الف- بیماران بی دندانی کامل که می توانند پروتز خود را به صورت موقت یا دائمی تحویل بگیرند از 6 تا 8 عدد ایمپلنت دندان (implant)می توانند در فک خود استفاده کنند.

ب-بی دندانی پارسیل: بیمارانی هستند که ممکن است یک یا تعدادی از دندان های خود را از دست داده باشند. اگر تک دندان بیمار از دست رفته باشد می توانند بلافاصله بعد از گذاشتن ایمپلنت، پروتز خود را تحویل بگیرند اما باید از تماس با دندان مقابل خارج شود تا خطر شکست ایمپلنت از بین برود. بیمارانی که چند دندان خود را از دست داده اند و چون بقیه دندان های خود را دارند می توانند پروتز خود را تحویل بگیرند. اما این پروتز بیشتر جنبه زیبایی دارد و بیمار می تواند برای صحبت و غذا میل کردن از دندان های خودش استفاده کند و نیرویی به ایمپلنت و پروتز ایمپلنت وارد نکند.

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی