جرم گیری دندان , بروساژ و سفید کردن دندان و تفاوت های آن

جرم گیری دندان , بروساژ و سفید کردن دندان

جرم گیری دندان  , بروساژ دندان و سفید کردن دندان

 جرم گیری دندان در اردبیل چگونه انجام می شود؟

یکی از اقداماتی که بسیاری افراد در روزهای پایانی سال انجام می‌دهند جرم گیری دندان‌هاست. چرا که فکر می‌کنند با جرم گیری دندان می‌توان از شر بدرنگی دندان‌ها خلاص شد و در دید و بازدیدهای نوروزی زیباتر جلوه کرد، اما اصلا چنین باوری درست است؟

جرم گیری دندان  , بروساژ دندان و سفید کردن دندان

جرم در واقع رسوبی است که روی دندان‌ها و لثه تشکیل می‌شود و نه‌تنها باعث ایجاد بوی بد دهان می‌شود بلکه رنگ و سلامت دندان‌ها را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد و می‌تواند به پوسیدگی آنها و بروز بیماری‌های لثه منجر شود.

بروساژ دندان چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یک روش برای از بین بردن رفع زردی و جلا دادن، جرم گیری دندان به وسیله بروساژ دندان است .

بروساژ یک بار انجام می شود و برای از بین بردن تغییر رنگ های خارجی سطح دندان است ولی بلیچینگ براساس نوع ساختار و تغییر رنگ ممکن است چند بار تکرار شود. این دو روش در صورتی که درست انجام شوند هیچ عارضه ای به دندان وارد نمی کنند.

بروساژ دندان به مجموعه عملکرد هایی گفته می شود که منجر به از بین بردن زردی و جرم های موجود بر روی دندان می شود؛ این روش به براق و سفید کردن دندان ها کمک چشمگیری می کند. اغلب بروساژ یا پولیش دندان بعد از عمل جرمگیری انجام می گیرد.

تفاوت بروساژ دندان و جرم گیری دندان چیست؟

جرم گیری دندان باعث از بین رفتن پلاک‌های میکروبی و جرم موجود بر روی دندان می‌شود، این پلاک‌ها سفت و زرد رنگ بوده و به راحتی با مسواک زدن از بین نمی‌روند. اما بروساژ روشی است که در آن لک‌های موجود بر روی دندان که در اثر مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می‌شود نیز رفع می‌گردد.

تفاوت  جرم گیری دندان  و بروساژ دندان  و بلیچینگ دندان چیست؟

بروساژ دندان معمولا بعد از جرم‌گیری دندان و برای ایجاد سطح صیقلی روی دندان و همچنین حذف رنگ‌ها و لکه‌هایی که چسبندگی زیادی ندارند، استفاده می‌شود. یادتان باشد دندانپزشک شما هنگام جرم‌گیری دندان و بروساژ دندان ، رسوبات رنگی و املاح ته نشین شده روی دندان‌ها را برمی دارد .

در نتیجه رنگ داخلی دندان تغییر نخواهد کرد و نباید انتظار سفیدی داشته باشید؛ هر چند به دلیل از بین رفتن لایه جرم، کمی تغییررنگ را احساس می‌کنید، ولی در بلیچینگ دندان ماده‌ای به نام پراکسید هیدروژن به درون ساختار مینایی دندان نفوذ کرده و باعث اکسید شدن رنگدانه‌ها و در نتیجه سفید شدن دندان‌ها می‌شود.

از طرفی این کار بیشتر جنبه زیبایی دارد، در حالی که جرم گیری دندان و بروساژ دندان یک اقدام درمانی است.هر دو روش جرمگیری دندان و بلیچینگ دندان باعث روشن تر شدن دندان‌ها می‌شود ولی در هر کدام از این روشها نوع و میزان سفید کردن دندانها متفاوت است.

بروساژ یا پولیشینگ دندان چیست؟

بروساژ دندان، روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان است. پس از اینکه دندان پلاک‌ها و جرم‌ها از روی دندان پاک شد، پولیشینگ یا بروساژ، انجام می‌شود. در این روش از ابزاری دستی مجهز به یک غلتک لاستیکی در سر آن و ماده‌ای خمیر مانند با نام پروفیلاکسیز یا پروفی استفاده می‌شود.

این خمیر که ذرات ساینده بسیاری را در خود دارد به وسیله ابزار غلتک مانند بر روی دندان کشیده شده و لکه‌های آن را از بین می‌برد. بروساژ دندان یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های موجود بر روی دندان است که به برق انداختن دندان ها کمک می‌کند. معمولا بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از جرمگیری انجام می‌شود.

جرم گیری دندان را هر چند وقت باید انجام داد؟

حتما سالی یک بار، دندان هایتان را جرم گیری کنید. بسیاری از اشخاص با یک بار جرم گیری دندان و رعایت همیشگی بهداشت دهان و دندان، ممکن است تا مدت ها نیازی به جرم گیری دوباره نداشته باشند. بدیهی است که هر گونه کوتاهی در رعایت اصول بهداشت دهان به تجمع دوباره جرم منجر خواهد شد.

تفاوت بروساژ دندان یا جرم گیری دندان :

جرم گیری دندان می تواند مقادیر بالایی از پلاک های میکروبی و جرم موجود در دندان ها را حذف کند. این پلاک ها به رنگ زرد و به شدت سفت و محکم بوده و اصلا با مسواک زدن رفع نمی شوند.

اما بروساژ به شما کمک می کند تا لکه های موجود بر روی سطح دندان را که در اثر مصرف برخی مواد غذایی به وجود آمده، رفع و درمان کنید.

روش های سنتی و خانگی برای سفید کردن دندان

روش های سنتی و خانگی برای سفید کردن دندان

بعضی از افراد از روش های خانگی مانند استفاده از زغال، جوش شیرین و… برای سفید کردن دندان ها استفاده می کنند. این روش ها از نظر علمی و بهداشتی توصیه نمی شود. همچنین ممکن است باعث سایش دندانی شوند.

سایش دندان باعث حساسیت دندان می شود. موادی که برای سفید کردن استفاده می شوند حتما باید از داروخانه ها تهیه شوند و دارای مارک استاندارد باشند و سازمان غذا و دارو آنها را تایید کرده باشد.

جرم گیری بالای لثه

جرمگیری بالای لثه (سطح دندان) توسط ابزار مخصوص و نوک تیز انجام می شود معمولا با رعایت بهداشت دهان نیازی به پاکسازی دندان ها وجود ندارد ولی اگر به هر دلیل تارتار و پلاک باکتری ها در سطح دندان انباشته شود احتمال پوسیدگی و از دست رفتن دندان به میزان قابل توجهی افزایش میابد

جرم گیری زیر لثه

با نام های اسکالینگ و روت بلینینگ نیز شناخته می شود . در بیشتر موارد نه تنها بر روی سطح دندان بلکه در فضای بین دندان و لثه نیز جرم و تارتار تشکیل می شود تارتار و پلاک باکتری زیر لثه عامل اصلی بیماری و عفونت لثه است . در نتیجه برای درمان و پیشگیری از بیماری های لثه جرم گیری زیر لثه کاملا لازم و ضروری است.

فواید و مزایای جرمگیری دندان

  • برطرف‌ شدن بوی بد دهان
  • حفظ سلامت قلب و جلوگیری از بیماری‌های قلبی
  • صرفه‌جویی در هزینه‌ های درمانی یعنی از پوسیدگی دندان جلوگیری کرده چرا که در نتیجه گسترش پوسیدگی دندان نیاز به عصب‌ کشی دندان و یا کشیدن آن دارد  و پس از آن کاشت ایمپلنت و مراقبت‌های بعدی از آن است که بسیار پر هزینه‌ خواهد بود.
  • سلامت بارداری

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی