لمینت کامپوزیت چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

لمینت کامپوزیت چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

لمینت کامپوزیت چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

لمینت کامپوزیت چیست؟

امروزه داشتن دندان هایی زیبا و مرتب دارای اهمیت فراوانی می باشد و به عنوان یک عامل مهم و تاثیر گذار در جذابیت شخص به شمار می رود. یکی از روش هایی که برای زیبا سازی دندان ها استفاده می شود و امروزه مورد توجه بسیاری از افراد جامعه قرار گرفته لمینت کامپوزیت می باشد.

لمینت کامپوزیت چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

ونیر لمینت کامپوزیت یکی روش های موجود برای اصلاح و ترمیم زیبایی دندان ها می باشد که به طور کلی لمینت کامپوزیت یک لایه روکش می باشد که جنس و رنگ شبیه آن به دندان بسیار نزدیک می باشد. ونیر کامپوزیت را می توان همانند کاشت ناخن دانست، به طوری که لمینت کامپوزیت بر روی دندان های هدف قرار داده می شود و ظاهری زیبا تر و دلنشین تر به آن ها می دهد.

 

لمینت کامپوزیت چیست و چگونه انجام خواهد شد؟

 

به طور کلی فرایند و مراحل انجام ونیر کامپوزیت ساده و آسان می باشد و دشواری خاصی برای فرد متقاضی به همراه ندارد. معمولا قبل از انجام آن، پزشک ابتدا دندان ها و لثه های بیمار را به طور کامل و دقیق معاینه می کند تا از سلامت آن ها اطمینان یابد و مطمئن شود که برای انجام ونیر Composite tooth lamination مناسب می باشد.

پس از اطمینان یافتن از سلامت لثه و دندان ها، پزشک اقدام به تمیز کردن دهان و به ویژه دندان های شخص متقاضی خواهد کرد که اصطلاحا به آن پولیش دندان نیز گفته می شود. معمولا در این مرحله به بیمار دهان شویه های مخصوص داده می شود تا به خوبی دندان هایشان پاک و تمیز شود تا انجام لمینت کامپوزیت به خوبی انجام شود.

پس از اتمام این مراحل، پزشک متخصص لمینت کامپوزیت ها را با استفاده از چسب مخصوص به دقت بالا به دندان های هدف قرار داده می شود.

چرا نیاز به انجام لمینت کامپوزیت داریم؟

افراد زیادی در دنیا وجود جامعه وجود دارند که به دلایل مختلف دارای دندان ها نامرتب و یا دچار تغییر رنگ شده اند و به همین علت نمی توانند در هنگام گفت و گو با دیگران موفق عمل کنند. همین عوامل باعث شده است که برای حضور در جوامع دچار مشکلاتی شود و اعتماد به نفس خود را از دست دهند.

امروزه با توجه به پیشرفت علم پزشکی و همچنین تکنولوژی در دنیا روش های متفاوتی برای انجام اقدامات زیبایی بر روی دندان ها وجود دارد، اما بر خلاف Composite tooth lamination اکثر روش های موجود برای زیبا سازی دندان ها معمولا دارای هزینه های بسیار بالا و یا نیاز به زمان طولانی برای بدست آوردن نتیجه نهایی دارند.

انجام لمینت کامپوزیت بر روی دندان ها علاوه بر اینکه در کوتاه ترین زمان انجام می شود و هزینه مقرون به صرفه تری نیز نسبت به روش های مشابه دارد، زیبایی و جلوه دلنشینی را به دندان های شخص خواهد داد. باعث افزایش جذابیت در حین گفت و گو و لبخند خواهد شد.

مراقبت های قبل و بعد از لمینت کامپوزیت

قطعا این روش نیز مانند سایر اقداماتی که برای زیبا سازی و یا درمان مورد انجام قرار می گیرد، دارای مراقبت ها و توصیه های خاصی می باشد که هم باید قبل و نیز بعد از انجام ونیر کامپوزیت مورد توجه قرار گیرد.

البته لازم به ذکر است که مراقبت های خاصی برای قبل از انجام لمینت کامپوزیت وجود ندارد؛ اما بهتر است از قبل با پزشک متخصص مشورت کند.

 1. در برخی بیماران ممکن است که شخص برای چند روز ابتدایی پس از لمینت کامپوزیت دچار درد خفیفی در ناحیه لثه داشته باشد که یک امر طبیعی می باشد و جای نگرانی ندارد و پس از مدتی کوتاه رفع خواهد شد.
 2. ممکن است شخص پس از انجام ونیر کامپوزیت در حین مکالمه و غذا خوردن کمی احساس سختی کند که عادی است و به دلیل عادت نداشتن به لمینت کامپوزیت می باشد و پس از مدتی کوتاه رفع خواهد شد.
 3. هر فردی پس از ونیر Composite tooth lamination باید حتما از دهان شویه و مسواک استفاده کند و به طور کلی بهداشت دهان را رعایت کند و همیشه به آن توجه داشته باشد.
 4. پس از انجام ونیر کامپوزیت شخص باید به طور دوره ای به نزد پزشک خود برای معاینه و ارزیابی مراجعه کند.
 5. شخصی که از این روش استفاده کرده است باید حتما در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشد. به عنوان مثال باید از ضربه خوردن و ایجاد فشار شدید بر دندان هایشان پیشگیری کند زیرا ممکن است باعث لب پر شدن و شکستگی لمینت کامپوزیت شود.
 6. چنانچه لمینت کامپوزیت های شخص دچار ترک خوردگی و یا شکستگی شد، شخص می تواند با مراجعه به پزشک خود دندان خود را با ونیر کامپوزیت ترمیم کند.

لمینت کامپوزیتی در اردبیل و هزینه های لمینت کامپوزیت

به طور کلی برای انجام لمینت کامپوزیتی در اردبیل، معیار و عوامل متعددی برای تعیین هزینه های ناشی از ونیر کامپوزیتی وجود دارد و نمی توان آن را بسته به یک عامل دانست و یک قیمت واحد برای آن در نظر گرفت.

به عنوان مثال برای انجام ونیر ل

در اردبیل، یکی عواملی که تاثیر مستقیم و بسیاری در هزینه های شخص متقاضی خواهد داشت، تعداد دندان های مورد نظر برای استفاده از ونیر کامپوزیت می باشد. این عامل ممکن است در افراد متفاوت باشد، به طور مثال ممکن است فردی تنها نیاز به زیبا سازی 4 دندان خود با Composite tooth lamination باشد.

از عوامل دیگر نیز که تاثیر بسیاری در هزینه لمینت کامپوزیتی در اردبیل دارد می توان با نوع و جنس آن اشاره کرد. ونیر کامپوزیت انواع متفاوتی دارد که در کیفیت و رنگ با یکدیگر متفاوت می باشند که قبل از انجام لمینت کامپوزیتی در اردبیل، شخص متقاضی نوع مورد نظر خود را انتخاب می کند.

فواید استفاده از لمینت کامپوزیت و انواع آن

از بین روش های متفاوت و متعددی که برای زیبا سازی دندان ها انجام می شود، به جرات می توان گفت که این روش جزء محبوب ترین روش ها برای ترمیم و زیبا سازی دندان ها به شمار می رود که البته علت عمده آن به دلیل مزیت ها و فواید خوب آن می باشد.

 1. از جمله مهم ترین فواید استفاده از ونیر کامپوزیت می توان به مقرون به صرفه بودن از لحاظ اقتصادی اشاره کرد که نسبت به سایر روش ها مانند لمینت سرامیکی و یا ارتودنسی هزینه پایین تری دارد.
 2. مزیت دیگری که ونیر لمینت کامپوزیت به همراه دارد، انجام سریع آن می باشد. به طور کلی برای انجام آن نیازی به زمان زیادی نیست  تنها در یک جلسه می توان آن را انجام داد.
 3. نسبت به سایر روش های مشابه دیگر دارای حداقل تهاجم می باشد و سادگی انجام می شود.
 4. برای انجام آن نیازی به صیقل دادن و تراش دندان طبیعی قبل از آن نیست و می توان از آن استفاده کرد.
 5. در صورت لزوم می توان لمینت کامپوزیت را تعویض کرد. همچنین در صورتی شستگی و یا ترک بر روی ونیر کامپوزیت می توان آن را به سادگی ترمیم کرد.

ماندگاری لمینت کامپوزیت چقدر است؟

قطعا یکی از معیار های تعیین کننده برای تصمیم گیری و انتخاب این روش برای زیبا سازی دندان ها، میزان ماندگاری آن ها برای شخص می باشد و از اهمیت بسیاری برخوردار است.

به طور عمده تعیین میزان ماندگاری و دوام لمینت کامپوزیت به چند عامل بستگی دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از نوع و جنس ونیر کامپوزیت، چگونگی مراقبت و حفظ Composite tooth lamination و عادت های غذایی شخص می باشد.

با توجه به معیار های ذکر شده در بالا به طور میانگین معمولا ماندگاری لمینت کامپوزیت Composite tooth lamination بین 2 الی 3 سال می باشد و پس از آن شخص باید برای ترمیم و یا تعویض دوباره نزد پزشک مراجعه کنند.

 

 

اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید

کانال اینستاگرام

labkhandeh_sefid.clinic

گرفتن وقت اینترنتی

به سادگی و سرعت بالا

ساعت کاری لبخند سفید

به صورت شبانه روزی